Podkategoria w zawodach CQ WW jest określana terminem „Overlay Category”. Mówimy o podkategorii, ponieważ dotyczy to specjalnego wyróżnienia stacji, które są klasyfikowane w zasadniczych (podstawowych) kategoriach zawodów.
Jeśli np. pracowałeś w zawodach na wszystkich pasmach, mocą 100W, z pomocą DX Clustera, zapewne zgłosisz swój wynik do kategorii Single Operator All Band Low Power Assisted. Jeśli jednocześnie ma miejsce sytuacja, że masz licencję nie dłużej niż 3 lata, możesz w logu zaznaczyć, że wyniki powinien być także uwzględniony w podkategorii „ROOKIE”.
W ten sposób w wynikach zawodów twój wynik będzie sklasyfikowany w Single Operator All Band Low Power Assisted, ale jednocześnieznajdziesię także w podkategorii „ROOKIE”
Tak. Twój jednopasmowy wynik zostanie w tradycyjny sposób ujęty w wynikach. W podkategoriach wyniki są publikowane tylko jako All Band. Zatem jeśli np. zgłosiłeś wynik za jedno pasmo, ale w zawodach nawiązywałeś łączności na innych pasmach, wszystkie twoje łączności będą zaliczone do punktacji w podkategorii.
Naliczanie okresu 24 godzin rozpoczyna się od godziny przeprowadzenia pierwszej łączności zalogowanej w zawodach.
Podkategoria CLASSIC określa, że okresy przerwy w pracy w zawodach muszą wynosić minimum 60 ciągłych minut. „60 minut” oznacza ciągłe minuty zegarowe, w czasie których nie jest zalogowana żadna łączność (jest to liczone z dokładnością co do minut, sekundy nie są brane pod uwagę).
Poniżej bardziej obrazowy przykład prawidłowego obliczenia 60 minut przerwy:
1358Z zalogowano QSO
1359Z zalogowano QSO
1400Z - pierwsza minuta pusta, bez żadnej zalogowanej łączności
1459Z – ostatnia minuta pusta, bez żadnej zalogowanej łączności
1500Z zalogowano QSO
1501Z zalogowano QSO
Poniżej z kolei obrazowy przykład błędnego obliczenia 60 minut przerwy:
1358Z zalogowano QSO
1359Z zalogowano QSO
1400Z - pierwsza minuta pusta, bez żadnej zalogowanej łączności
1458Z – ostatnia minuta pusta, bez żadnej zalogowanej łączności
1459Z zalogowano QSO
1500Z zalogowano QSO
Nie jest dozwolone zgłaszanie wyniku do więcej niż jednej podkategorii. Jeśli program sprawdzający dzienniki odnajdzie taką sytuację, że w dzienniku będą wskazane dwie podkategorie, jako obowiązująca zostanie użyta ostatnia z nich.