Intercontest KF. Zmiany regulaminu. Uwagi

Intercontest KF jest jednym z najstarszych współzawodnictw sportowych prowadzonych przez SP DX Club. Celem tego zestawienia jest wyróżnienie polskich stacji, które aktywnie startują w dużych międzynarodowych zawodach i osiągają w tych zawodach znaczące wyniki. Do współzawodnictwa zaliczane są wyniki następujących zawodów: SP DX Contest, CQ WPX Contest CW, CQ WPX Contest SSB, WAE DX Contest CW, WAE DX Contest SSB, IARU HF, Russian DX Contest, ARRL DX Contest CW, ARRL DX Contest SSB, CQ WW DX Contest CW, CQ WW DX Contest SSB.

Kalendarz zawodów krótkofalarskich jest prowadzony w cyklu rocznym i w konsekwencji to samo dotyczy Intercontest KF. Rezultaty współzawodnictwa obliczane są na podstawie oficjalnych wyników zawodów z jednego roku kalendarzowego.

Od początku swojej historii współzawodnictwo jest prowadzone w grupach: Single Operator CW, Single Operator SSB, Single Operator MIXED oraz Multi Operator.

Współzawodnictwo Intercontest KF jest więc w swojej istocie podsumowaniem wyników stacji w najważniejszych zawodach na przestrzeni całego roku kalendarzowego.

Zmiany regulaminu na przestrzeni lat

Podstawa obliczania rezultatów Intercontest KF nie zmieniła się na przestrzeni lat. Ta podstawa to suma punktów za sam start w zawodach oraz punktów za osiągnięty wynik. Punkty za start to premiowanie samego udziału w zawodach - jeżeli jakaś stacja jest wykazana w zawodach, automatycznie otrzymuje 10 punktów. Z kolei punkty za osiągnięty wynik są obliczane jako wynik stacji SP podzielony przez wynik najlepszej stacji europejskiej w danej kategorii. To w konsekwencji oznacza, że za pojedynczy start można zdobyć maksymalnie 110 punktów (jeżeli wynik stacji SP jest jednocześnie najlepszy w Europie). Tutaj należy dodać, że jako najlepszy wynik w Europie zawsze był traktowany wynik w kategorii High Power.

Obliczony w ten sposób jest dodatkowo mnożony przez współczynnik pasmowy: 100 - przy pracy na jednym paśmie, 200 przy pracy wielopasmowej.

Nie zagłębiając się w dalsze szczegóły, w opisany sposób rezultaty Intercontest KF były obliczane przez wiele lat.

Kilka lat temu wprowadzono kilka istotnych zmian. Przede wszystkim zmodyfikowana została lista zawodów zaliczanych do współzawodnictwa. Zrezygnowano z zaliczania wyników All Asia DX Contest, ze względu na znaczny spadek popularności tych zawodów, a na liście pojawiły się Russian DX Contest, które praktycznie od początku są zawodami bardzo popularnymi, skupiającymi dużą ilość uczestników.

Ponadto do współczynnika pasmowego dodano współczynnik równy 300 - za pracę Mixed na wszystkich pasmach. Celem tej zmiany było dodatkowe wyróżnienie startów najbardziej wymagających. Oczywiście taki współczynnik można było uzyskać tylko w zawodach SP DX Contest, IARU HF oraz Russian DX Contest, ponieważ tylko te wydarzenia dają możliwość startów MIXED ALL BAND.

Podczas Zjazdu SP DX Clubu w 2018 roku wprowadzono kolejną zmianę regulaminu. Tym razem, na podstawie obserwacji wyników zawodów, wprowadzono klasyfikację Low Power. W tej grupie wyniki polskich stacji porównywane są do najlepszych wyników stacji europejskich Low Power w poszczególnych kategoriach.

Jak wygrać Intercontest KF?

Bez wątpienia Intercontest KF w większości wypadków nie jest celem sam w sobie. Jednakże jakaś stacja osiąga w zawodach wysokie lokaty i aktywnie startuje w wielu zawodach, z pewnością w końcowych wynikach znajdzie się dość wysoko. Do współzawodnictwa jest zaliczanych 11 różnych contestów. Biorąc pod uwagę fakt, że w połowie roku oraz w grudniu i styczniu nie ma dużych zawodów, to oznacza starty w zawodach częściej niż raz w miesiącu. Nie jest to wcale proste - mówimy o zawodach, które trwają 24, 36 lub 48 godzin. Jeśli ktoś jest w stanie wystartować w pełnym wymiarze w każdych zawodach, to oznacza rzeczywiście wielką determinację i pasję w podejściu do tego sportowego aspektu naszego hobby.

Reasumując. Należy po prostu startować w zawodach i osiągać jak najlepsze wyniki, a wtedy Intercontest KF wygra się dla nas sam. To działa tak samo, jak np. w przypadku skoków narciarskich: zawodnicy walczą w każdym konkursie, ale gdzieś w tle jest także klasyfikacja Pucharu Świata, która stanowi podsumowanie poszczególnych startów.

 

A zatem... Powodzenia w zawodach!

Komisja Intercontest KF

Powiązane z treścią pliki do pobrania z działu Download
Nazwa pliku/plików Data dodania Wielkość pliku Ilość pobrań    
Intercontest KF. Regulamin współzawodnictwa (od 2019) 2018-10-25 20:34:06 125.05 KB 257 Pobierz

Więcej w tej kategorii:

Daty aktualizacji

Lista Osiągnięć2020-01-07  >>
Lista All Time2020-01-07  >>
Lista kandydatów2019-11-07  >>
SP DX Maraton KF2019-12-31  >>
9 Pasm2019-12-31  >>
IOTA SPDXC2019-12-31  >>
SP-A-HC 2019-12-31  >>
60 Metrów2019-12-31  >>
Dane składkowe2020-01-04  >>
DXCC: członkowie SPDXC2020-01-10  >>

Członkowie SP DX Clubu (losowe zdjęcia z galerii):

Początek strony